
Pesten? Daar doen we niet aan mee!
- Datum 08-09-2026
Ongeveer 43% van de scholen in het voortgezet onderwijs kampt met grote problemen bij het beheersen van online pestsituaties. Pesten komt nog steeds veel voor, ondanks alle aandacht die er al jaren voor is. Volgens onderzoek van Stop Pesten NU wordt op het voortgezet onderwijs 9 tot 10% van de leerlingen gepest. Op een school met 1.000 leerlingen betekent dit dat ongeveer 100 leerlingen worden gepest. Bij 30% van de meldingen van pesten op het voortgezet onderwijs gebeurt er niets mee. 17 tot 19% van de basisschoolleerlingen worden gepest, dat is ongeveer 5 kinderen per klas. Dat maakt duidelijk hoe belangrijk het is om aandacht te blijven vragen voor dit onderwerp.
Ook de manier waarop kinderen en jongeren elkaar pesten verandert. Sociale media spelen hierin een grote rol. Pesten stopt daardoor niet altijd wanneer een leerling het schoolplein verlaat, maar kan ook online doorgaan.
Daarom is vanuit het welzijnswerk het idee ontstaan om het thema pesten ieder jaar extra onder de aandacht te brengen op scholen. Niet alleen met informatie, maar op een manier die leerlingen raakt, aan het denken zet en uitnodigt om met elkaar in gesprek te gaan.
Preventief werken aan pesten
Door vroegtijdig aandacht te besteden aan pesten en preventief te werken, kunnen problemen worden voorkomen of eerder worden gesignaleerd. Pesten heeft namelijk grote gevolgen voor het welzijn van kinderen. Het kan leiden tot stress, onzekerheid en mentale problemen en kan invloed hebben op hun gezondheid en ontwikkeling.
Met een jaarlijkse aanpak willen we kinderen, ouders, scholen en andere betrokkenen bewust maken van de impact van pesten en samen werken aan een veilige omgeving waarin iedereen zich gezien en geaccepteerd voelt.
Interactieve workshop en voorstelling
In het kader van de Week tegen Pesten, van 21 tot en met 25 september, wordt er op nagenoeg alle basisscholen (groep 7 en 8) en de voortgezet onderwijsscholen van het Ubbo Emmius, locaties Maarsdreef, Ubbo Pro en Onstwedde (klas 1) in de gemeente Stadskanaal aandacht besteed aan pesten.
Theatergezelschap De Steeg uit Groningen houdt in groep 7 en 8 op de basisscholen ín de klas een interactieve workshop. Juist in de klas, omdat het sterk is als klas op te staan. Het gezelschap speelt allerlei situaties rondom pesten na en aan de hand van tips van de kinderen worden situaties uitgespeeld. De kinderen mogen zelf ook meespelen.
We werken dit jaar samen met schrijver Rene Klunder. Hij is voormalig schooldirecteur en weet daardoor maar al te goed dat pesten heel naar is en veel voorkomt. “Het kan een heel leven lang gevolgen hebben, daarom vind ik het belangrijk dat het voor het voetlicht komt. Dit doe ik door kinderboeken te schrijven over Karel, een jongen die op school gepest wordt.”
In theater Geert Teis wordt op donderdag 17 september de voorstelling ‘Gehackt’ gespeeld voor klas 1 van het voortgezet onderwijs. Hier komen vooral de thema’s shaming en sexting naar voren; het pesten via social media.
Koen Venekamp uit Musselkanaal werd jarenlang gepest. Op het mbo is hij lang gepest, waardoor hij onzeker werd. “Toen heb ik gezocht naar wat mij zekerder van mijzelf zou maken en ben ik gaan kickboksen.” Hij zal zijn verhaal met de jongeren delen en vertellen hoe hij van het nare gevoel dat hij van het pesten had, is afgekomen.
Pesten onder de aandacht bij ongeveer 900 leerlingen
De scholen hebben hun lessen hiervoor aangepast. De scholen hebben lesmateriaal ontvangen om het gesprek vooraf met de leerlingen te houden, zodat ook zij, indien nodig, de nazorg kunnen helpen geven.
Het mooie van dit groot opgezette project is dat een groep van bijna 900 leerlingen tegelijkertijd te maken krijgt met hetzelfde onderwerp. We staan allemaal gezamenlijk op tegen pesten!


